Co warto wiedzieć przed wakacjami?
wtorek, 23.06.2020

Profilaktyka rozpoznawania czerniaka :

Zbliżają się wakacje, a więc większa dyspozycja na słońce…

Należy zatem mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą wynikać z nadmiernego korzystania ze słońca.

I o tym dzisiaj kilka słów …. :

Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”.

Podczas Tygodnia Świadomości Czerniaka Polacy dowiadują się, kto jest najbardziej narażony na czerniaka, na co zwracać uwagę przy czerniaku i jak skutecznie bronić się przed nowotworem.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową : https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/o-akademii-czerniaka

Kilka informacji w skrócie odnośnie profilaktyki:

Samobadanie skóry – pierwszy krok w zmianie zachowań

Kluczem wczesnego rozpoznania czerniaka jest dobra znajomość własnego ciała i skóry. Samoocena skóry powinna być wykonywana raz w miesiącu zarówno przez osoby starsze jak i młodzież.

Poświęćcie kilka minut, aby poznać Kamilę i Dawida oraz przejść szybki kurs samooceny skóry: https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol/film-edukacyjny-dla-uczniow

Jak się ochronić przed czerniakiem – Złote Zasady profilaktyki czerniaka?

  1. Nie opalaj się w solarium! – w przypadku młodych ludzi jest to najważniejszy czynnik wywołujący czerniaki. Od 2018 roku w Polsce wprowadzony jest całkowity zakaz używania solarium przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Takie rozwiązania obowiązują także w innych krajach Europy, a także w wielu krajach na całym świecie.
  2. Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-16.00.
  3. Ochrona skóry: stosuj kremy z wysokimi filtrami UV, noś czapkę i okulary przeciwsłonecznych – latem nawet podczas pochmurnych dni należy stosować ochronę. Pamiętaj ochronie także podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu!
  4. Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
  5. Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
  6. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa, aby sprawdził czy wszystko w porządku.

 

Zapraszam również do zapoznania się z prezentacją na temat czerniaka , gdzie przedstawione są najważniejsze informacje na temat tej choroby skóry oraz zasad profilaktycznych. Zobacz tutaj

 

Ewelina Grych

psycholog szkolny